Úlohou plotu nie je iba ohraničovať váš pozemok a vytvárať bariéru pred okolím. Stáva sa tiež plnohodnotným architektonickým doplnkom celej stavby a preto by ste mali pri výbere dbať na to, aby k vášmu domu a celému okoliu čo najlepšie pasoval. Medzi najobľúbenejšie patria aj betónové ploty, ktoré so sebou prinášajú celý rad výhod a zároveň vám vydržia dlhé roky. Na čo by ste pri stavbe betónového plotu určite nemali zabudnúť?

Ohraničenie pozemku, ochrana pred neželanými návštevami a dodanie pocitu súkromia. To sú tri základné vlastnosti, ktoré od kvalitného oplotenia očakáva prakticky každý. Okrem toho je však plot aj prvkom, ktorý dotvára vstupné body na váš pozemok a zároveň sa stáva pomyselnou bodkou za architektonickým stvárnením vášho domu. Napokon, nepopierateľnou výhodou moderných stavebných materiálov je možnosť postaviť si plot presne podľa vašich predstáv, nech už sú vaše nároky na údržbu, vzhľad a ďalšie parametre akékoľvek. Popri výbere materiálu ale netreba zabúdať ani na určité zákonitosti súvisiace s výstavbou. Skôr ako k nim však prejdeme, vysvetlíme vám kľúčové výhody betónových plotov. 

 

Prečo si vybrať práve betónový plot?

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, rovno prejdime k argumentom v prospech výberu betónového plotu. Tie sú zároveň dôvodom, prečo sa dnes na betónové ploty už nemôžeme pozerať ako na jednotvárne a fádne. Zároveň sú dôvodom, prečo popularita betónových plotov stále rastie.  

Široký výber rôznych vyhotovení – betónové ploty už zďaleka nemusia byť iba sivé. Moderné spôsoby výroby umožňujú prepožičať betónovým plotovkám rôzne tvary aj farby, pričom takéto úpravy neuberajú nič z ich odolnosti a dlhej životnosti. Tvarovky môžu mať štiepaný, otĺkaný, jemne opracovaný, ale samozrejme aj hladký povrch, pričom svoj betónový plot môžete ladiť okrem sivej aj do žltých, hnedých a grafitových odtieňov. 

Trvácnosť materiálu – ak sa už aj na prvý pohľad nezamilujete do moderného betónového plotu, sme presvedčení, že tento materiál vás presvedčí svojou odolnosťou a trvácnosťou. Moderný vibrolisovaný betón má veľmi nízku nasiakavosť, vďaka čomu výborne odoláva aj mrazom či veľkým teplotným rozdielom. V trvácnosti materiálov je práve betón skutočným šampiónom a ak k tomu pridáme aj minimálne nároky na údržbu, iba ťažko si bude hľadať vyzývateľa. 

Poskytne vám súkromie – tretím dôležitým argumentom v prospech betónového plotu je zabezpečenie dokonalého súkromia. V prípade plného plotu sa môžete spoľahnúť na bezpečnosť, dostatok tieňa a tiež tlmenie hluku z ulice. Vysoký betónový plot navyše len tak ľahko niekto neprekoná. Ak nepreferujete plný betónový plot, tak riešením je kombinácia tvárnic s vhodnou výplňou, ktorá vám vôbec neuberie z pocitu súkromia, naviac ak bude v spojení s bujnou vegetáciou. Vo finále sa nebude jednať o čistú betónovú plochu, ale o efektné riešenie doplnené zeleňou. 

 

Dôkladná príprava stavby betónového plota je základom úspechu 

Ak ste sa už rozhodli pre betónový plot, je načase rozmýšľať nad spôsobom realizácie. Vždy sa môžete samozrejme obrátiť na odborníkov, ktorí zvládnu všetko za vás. Ak sa však chcete spoliehať na svoje schopnosti, začať by ste mali dôkladnou prípravou. 

 

Fáza prípravy

V prvom rade netreba zabúdať na zákonné povinnosti. V prípade, že staviate nový plot, je potrebné vykonať tzv. ohlášku drobnej stavby príslušnému stavebnému úradu, čím si splníte svoju ohlasovaciu povinnosť.

Pozor, v niektorých prípadoch aj na stavbu plota budete potrebovať stavebné povolenie, a to vtedy, ak je plot príliš vysoký (podľa všeobecne záväzného nariadenia obce môže byť táto výška určená rôzne) a ak budete stavať plot na samostatnom pozemku, na ktorom nestojí žiadna iná stavba. Najlepšie čo môžete urobiť je, aby ste sa vždy informovali na príslušnom stavebnom úrade a oboznámili sa s pravidlami stanovenými všeobecne záväzným nariadením obce. V tejto súvislosti len dodajme, že v prípade rekonštrukcie plotu, kedy sa nemení jeho línia, je situácia ešte jednoduchšia, keďže sa zaobídete aj bez ohlásenia stavebnému úradu. Opäť však pozor na situáciu, ak by bola výška plotu výrazne vyššia ako predtým. 

Hoci sa stavba plotu môže zdať ako veľmi jednoduchá, aj v tomto prípade je veľmi užitočné, ak budete mať vypracovaný aspoň jednoduchý projekt či plán. V rámci neho je potrebné premyslieť umiestnenie doplnkových prvkov a rovnako aj skladbu tvárnic – napríklad pomer základných a polovičných prvkov s ohľadom na zamýšľané rozmery plotu. V rámci príprav si tiež nezabudnite zistiť, či sa v mieste výstavby základov nenachádzajú inžinierske siete. Nuž a zabudnúť netreba v rámci dobrých vzťahov ani na svojich susedov.

 

Výkopové práce a príprava základov

Základy je ideálne vyhotoviť správne už na prvýkrát. Môžete mať akokoľvek kvalitný stavebný materiál, zle postavené základy budú problémom, ktorý sa bude dať odstrániť len ťažko. Dobre si treba rozmyslieť rozmery základového pásu, a to najmä jeho šírku a hĺbku s ohľadom na konkrétny typ zeminy. Vo všeobecnosti platí, že betónový základ by mal siahať do nezámrznej hĺbky, ktorá je minimálne 80 cm. Takisto šírka výkopu musí byť aspoň o 25 cm väčšia ako šírka plotu. Po výkopových prácach je potrebné podsypať základový pás štrkovým lôžkom, ideálne podľa odporúčaní výrobcu plotových tvárnic. 

 

Pokladanie prvého radu tvárnic a zalievanie tvárnic betónom

Ak už máte vyhotovené základy, nasleduje nanášanie chemickej izolácie proti vlhkosti. Tvárnice potom vždy osádzajte s presahom tak, aby ich otvory boli v radoch nad sebou. 

Opäť aj v tomto prípade odporúčame postupovať podľa pokynov výrobcu. Tiež nezabudnite na kvalitnú maltu, oceľové prúty na vytvorenie výstuže a gumené kladivo. V prípade, že preferujete bezškárové murovanie, je vhodné použiť flexibilné cementové lepidlá s prísadou trasu. 

Prakticky nezvratným úkonom je zalievanie tvárnic betónom. V tejto fáze treba dbať predovšetkým na použitie kvalitného a certifikovaného betónu v súlade s pokynmi výrobcu tvárnic. Posledný rad tvárnic nevyplňte betónom až po samý okraj, aby nedošlo k priamemu prenosu vlhkosti do plotu zo zákrytovej dosky.

Pre efektné zakončenie vrchnej časti múrov a stĺpikov využite betónové striešky. Tie majú okrem estetickej funkcie aj funkciu praktickú. Pomocou odkvapovej drážky zo spodnej strany odvádzajú dažďovú vodu mimo povrch betónového plotu. Striešky môžete osádzať pomocou flexibilného mrazuvzdorného lepidla.

Zabúdať netreba ani na počasie, keďže pri a po betonáži by malo byť sucho a teplota by nemala ani v noci klesnúť pod 10 °C. 

 

Finalizácia stavby betónového plota

V poslednej fáze výstavby už dochádza k montáži brán, dvier, výplní plota a ďalších doplnkov, ako je napríklad aj poštová schránka. V ponuke ju nájdete v rozmeroch, ktoré sú identické s našimi plotovými tvárnicami.

Myslieť treba ešte aj  na to, že neodbornýmneopatrným vŕtaním počas finalizácie môže dôjsť k poškodeniu tvárnic. Najlepším riešením je ukotvenie prvkov na chemickú kotvu, otvory by ste zároveň mali navrhnúť tak, aby boli v strede škáry medzi tvárnicami. Nezabudnite, že v tejto fáze záleží na každom jednom detaile a preto je na mieste mimoriadna opatrnosť. 

Na záver dodajme, že pre lepšiu predstavu pred výstavbou plota môžete využiť našu mobilnú aplikáciu alebo naše projekčné služby. V rámci nich vašu predstavu premeníme na vizualizáciu, ktorá vám umožní urobiť to najlepšie rozhodnutie.