Každá exteriérová dlažba, nech už je z akéhokoľvek materiálu, má určité nároky na údržbu. Prírodné materiály, ako napríklad drevo si vyžadujú pravidelnú a pomerne náročnú údržbu. Na druhej strane, ak siahnete po betónovej dlažbe, ktorá sa vyznačuje mimoriadnou odolnosťou, ušetríte si množstvo času a námahy. To však samozrejme neznamená, že by ste betónovej dlažbe nemali venovať žiadnu pozornosť. Prinášame vám 5 praktických tipov, ako môžete svojej betónovej dlažbe umiestnenej v exteriéri predĺžiť životnosť. 

Betónová dlažba, či už v podobe betónových platní, zámkovej dlažby alebo ako veľkoformátová dlažba sa vo všeobecnosti vyznačuje veľkou odolnosťou a teda aj dlhou životnosťou. Výborne si počína rovnako počas horúceho leta, ako aj pri neľútostných zimných mrazoch, kedy sa ortuť teplomera dostáva hlbšie k záporným hodnotám. V našich zemepisných šírkach je jednoducho betónová dlažba stávkou na istotu, ak vám popri atraktívnom vzhľade záleží aj na životnosti a jednoduchej starostlivosti. Ani betón však nie je zázračným materiálom a tak si aj betónová dlažba zaslúži určitú starostlivosť. Na čo by ste mali myslieť, aby vám dlažba z betónu vydržala čo najdlhšie? 

 

  1. Správna pokládka betónovej dlažby

Do akej miery vám dlažba vydrží sa odvíja už od samotnej realizácie. Betónovú dlažbu nestačí položiť akokoľvek, existujú presné postupy, ktoré je potrebné dodržať na to, aby ste sa vyhli prípadnému praskaniu dlažby či ďalším problémom vedúcim k skráteniu životnosti. Platí teda, že o životnosti dlažby do veľkej miery rozhoduje už pokládka. Pokládku dlažby by ste mali zveriť do rúk odborníkom, prípadne dôsledne dodržiavať pokyny výrobcu. Správnej pokládke dlažby sme sa venovali už aj v samostatnom článku. 

 

  2. Škáry nie sú iba na ozdobu

Nevyhnutnou súčasťou pokladania dlažby je aj správne škárovanie. Vzhľadom na významnosť tohto procesu sme sa ale rozhodli spomenúť ho samostatne. Škárovanie sa vykonáva suchým kremičitým pieskom s maximálnou veľkosťou zrna 2 mm. Pri ekologických dlažbách, ktoré vytvárajú rôzne široké škáry, sa odporúča zvoliť aj primeranú veľkosť štrku. Pri škárach do veľkosti 1,5 cm je vhodnejší štrk frakcie 2-5 mm a pri väčších škárach možno použiť štrk frakcie 8-16 mm. Škárovanie sa vykonáva nevyhnutne pred zhutňovaním položenej dlažby. Spotreba škárovacieho piesku závisí vždy od veľkosti položenej dlažby. 

Prečo je škárovanie betónovej dlažby pre jej životnosť také dôležité? Škára medzi jednotlivými dlažbami musí byť vyplnená škárovacím materiálom v celej výške škáry, najmä u prvkov s nezrazenou hranou. Je to dôležité preto, aby pri zhutňovaní dlažby nedošlo k vzájomnému kontaktu a ich poškodeniu. Škárovací materiál vmetáme do škár ručne metlami alebo ľahkými zametacími strojmi. Podcenenie alebo nedokonalé zapieskovanie spôsobuje v priebehu užívania pohyb jednotlivých prvkov a následné vylúpnutie ich horných častí. Teda nejde iba o to, aby dlažba dobre vyzerala, ale aby bola aj dlho funkčná.

 

  3. Pravidelné čistenie dlažby

Fakt, že betón patrí medzi najodolnejšie stavebné materiály ešte neznamená, že by ste sa o svoju betónovú dlažbu počas jej využívania nemali vôbec starať, alebo že by ste z nej nemali odstraňovať prípadné nečistoty. Nie je pochopiteľne nič zlé, ak od jari až do jesene žijete aktívnym životom, ale ak sa na dlažbe objavia olejové škvrny od motorky, mastné škvrny z grilovania či od rozliateho vína, určite spozornite.

Znečistenie môže byť minerálneho pôvodu, napríklad zo zvyškov od stavebnej činnosti, ako sú lepidlá, omietky, malty, tmely a podobne. Tu vám odporúčame použiť odstraňovač výkvetov, ktorý v jednom úkone čistí, obnovuje a rozjasňuje povrch. Potom môžete mať na ploche znečistenie iného pôvodu, ako napríklad stopy po pneumatikách, škvrny od oleja, trávy, ovocia a podobne. Na tieto účely bol vyvinutý špeciálny odstraňovač nečistôt, ktorý je určený na rýchle čistenie takto silne znečistených povrchov.

Všetky tieto nečistoty vaša betónová dlažba zvládne, oplatí sa však odstrániť ich čo najskôr pre čo najúčinnejšie vyčistenie plochy. Na pravidelné bežné čistenie zas použite vysokotlakový čistič. Dávajte však pozor na to, aby ste nepoškodili škáry. 

 

  4. Betónovú dlažbu naimpregnujte

V prípade, že betónovú dlažbu nemáte už z výroby vopred naimpregnovanú, tak už po realizácii dlažby je vhodné, aby ste siahli po špeciálnej nanoimpregnácii. Ak ste k tomuto kroku nepristúpili, tak najvyšší čas je práve na jeseň, resp. kým udrú prvé mrazy. Dodatočná impregnácia betónovej dlažby ekologickým prípravkom je zaručeným spôsobom, ako dlažbu ochrániť pred prenikaním nečistôt. Prípravok na povrchu dlažby vytvorí neviditeľný ochranný film s vodoodpudivým efektom. Takto máte istotu, že na 2-3 roky bude vaša betónová dlažba dokonale chránená pred uchytením nečistôt na povrchu a ich preniknutím do hĺbky materiálu. Zároveň si zabezpečíte omnoho jednoduchšie ošetrovanie a údržbu povrchu. Aplikáciu povrchovej impregnácie si môžete prezrieť krok po kroku aj v našich návodoch

 

  5. Dôkladne pripravte dlažbu na zimu

Ak aj pravidelnú údržbu dlažby počas roka sem tam zanedbáte, dajte si určite záležať aspoň na jesennej údržbe. Bežná údržba spočíva v zametaní, odstraňovaní buriny a iných nečistôt napríklad pomocou vysokotlakových čističov. Pred zimou si každá betónová dlažba zaslúži poriadnu očistu. Vezmite si na pomoc odstraňovač nečistôt, vykonajte dôkladné čistenie a tiež skontrolujte, v akom stave sú škáry. Na tie môžete v prípade potreby použiť škárovací piesok. 

Mali by ste identifikovať všetky poškodené miesta na dlažbe, prípadne v jej bezprostrednom okolí a zároveň všetky miesta, na ktorých by sa potenciálne mohla hromadiť voda. Nuž a ak ste tak doteraz neurobili, aplikujte vyššie spomenutý impregnačný prípravok. Zostáva nám snáď už iba dodať, že dôkladná príprava betónovej dlažby na zimu je nevyhnutným predpokladom jej dlhej životnosti. Viac o údržbe dlažby v zimných mesiacoch nájdete tiež v našom krátkom článku