V priebehu zrenia betónových výrobkov môže dochádzať k výskytu vápenných výkvetov, tzn. k vystúpeniu voľného vápna obsiahnutého v cemente na povrch výrobkov. Všetky naše výrobky sú vyrábané z betónu, čiže tak isto z čistého prírodného produktu. Vápenné výkvety vznikajú v rôznych časových odstupoch a rozdielnej intenzite. Proces zrenia betónu trvá až jeden rok. V tejto dobe sa vzhľad betónových výrobkov neustále mení. Samovoľné vymiznutie výkvetov z povrchu betónov je dlhodobejší proces, ktorý je možné urýchliť špeciálnymi prípravkami.
Aj keď výkvety vplyvom poveternostných podmienok časom zmiznú, existuje možnosť ich odstránenia pomocou chemických prípravkov. Na naše výrobky bol špeciálne vyvinutý prípravok Odstraňovač výkvetov-V10. Je to vysoko koncentrovaný tekutý čistiaci prostriedok na báze roztoku kyseliny a tenzidov. Je určený na odstraňovanie vápenatých výkvetov, hrdzavých škvŕn, škvŕn od závlahy, cementového povlaku a zvyškov zo stavebnej činnosti z betónových plotov a dlažieb. Povrchy nielen čistí, ale aj obnovuje a rozjasňuje farbu. Prezrite si nižšie náš pracovný návod na odstraňovanie výkvetov.
Použitý materiál
- Odstraňovač výkvetov-V10
- Vedro
- Rozprašovač, valček alebo štetec
- Čistá voda
- Kefa s umelými štetinami (používajte tvrdé plastové vlákno, nikdy nie oceľové)
- Ochranné rukavice
- Ochranné okuliare
- Ochrana tváre
- Ochranný odev
Poučenie
- Pred použitím prípravku si dôkladne prečítajte podrobné informácie uvádzané na etikete a návod na použitie!
- Prípravok nie je vhodný na nerez, hliník, meď a mosadz!
- Pre každú aplikáciu je potrebné si zvoliť pracovný postup na základe výsledkov predbežnej skúšky na malej ploche a zvolením správneho pomeru koncentrácie odstraňovača výkvetov.
- Test prípravku si najskôr urobte na malom a najlepšie skrytom mieste výrobku, aby ste v prípade vysokej koncentrácie výrobku predišli jeho možnému poškodeniu.
Krok 1
- Pred čistením odporúčame z povrchu odstrániť všetky voľné nečistoty.
- Pomocou rozprašovača alebo hadice navlhčite vodou miesto zasiahnuté výkvetom.
Krok 2
- Na navlhčené miesto rovnomerne naneste nezriedený roztok. Nanášať ho môžeme natieraním, valčekovaním alebo pomocou rozprašovača.
- Zasiahnuté miesto začne „peniť“, to znamená, že roztok účinkuje na voľné častice vápna a odbúrava ich.
Krok 3
- Na postihnuté miesto prípravok dopĺňame, kým povrch pení a reaguje.
- Pre zvýšenie účinku môžete na dočistenie použiť kefu s umelými štetinami.
- Prípravok prestane reagovať po úplnom odstránení výkvetu.
- Po vyčistení povrch opláchnite čistou vodou, najlepšie pomocou vysokého tlaku a nechajte vyschnúť.
- V prípade potreby postup zopakujte.