22 decembra, 2020

Ideálne riešenia pre príjazdovú cestu a domáce parkovisko

Využívať časť pozemku pri dome alebo chate na parkovanie auta nie je ničím neobvyklým, naopak ide skvelú možnosť, ktorú by bola škoda nevyužiť. Parkovať na nespevnenej ploche však so sebou prináša rôzne riziká a nevýhody. Riešenie vlastného parkovacieho miesta a príjazdovej cesty nie je našťastie ničím zložitým. Zamerali sme sa na rôzne možnosti, ako si môžete vybudovať príjazdovú cestu a vlastné spevnené parkovacie miesto. 

Parkovanie na pozemku priamo pri dome či chate si zaslúži riešenie, ktoré pre vás bude nielen cenovo dostupné, ale aj pohodlnédlhodobé. Ak k vášmu pozemku vedie zablatená nespevnená cesta, prípadne nemáte spevnenú plochu, na ktorej by ste mohli zaparkovať, skôr či neskôr sa ocitnete pred otázkou, ako tento problém riešiť. 

Možností je hneď niekoľko, pričom jednotlivé materiály sa od seba odlišujú nielen cenou, ale aj vzhľadom, spôsobom pokladania a tiež nárokmi na údržbu. 

Skôr ako začnete s výberom

Ešte predtým, ako vám predstavíme konkrétne možnosti výberu materiálu, zamerajme sa na to, ako si definovať základné požiadavky. Pojazdové a parkovacie plochy je vždy potrebné navrhovať s ohľadom na predpokladané využívanie. Je totiž rozdiel či vašu príjazdovú cestu budú používať maximálne členovia vašej domácnosti, alebo staviate parkovacie plochy, na ktorých bude neraz odstavený kamión naložený nákladom. 

Dôležitým parametrom, ktorý by vás mal pri výbere pojazdovej dlažby zaujímať, je maximálna nosnosť a v tejto súvislosti aj spôsob úpravy podložia. Ak si aj vyberiete napríklad dlažbu s vysokou nosnosťou, no podložie zostane poddimenzované, je iba otázkou času, kedy sa celá príjazdová cesta začne prepadávať a tak nebude plniť svoj účel. 

Skúste si teda v prvom rade zadefinovať, ako bude spevnená plocha využívaná, a to či už na pojazd alebo parkovanie. Z tohto pohľadu spravidla rozlišujeme spevnené plochy pre občasné jazdy osobných vozidiel, častejší pohyb vozidiel nad 3,5 tony a napokon plochy určené pre pojazd a parkovanie vozidiel nad 3,5 tony. Podľa uvedeného je potrebné nielen vybrať stavebný materiál, ale najmä upraviť podložie. 

Ak máte tieto otázky zodpovedané, už nič nebráni tomu, aby ste si vybrali to najideálnejšie riešenie. Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v tejto problematike. 

betónová dlažba Villa Nobile senso, dolomite

S betónovou dlažbou ľahko vytvoríte elegantnú príjazdovú cestu


Zatrávňovacia dlažba

Zatrávňovacia dlažba je zaujímavým kompromisom, ktorý je vhodný aj pre parkoviská a pojazdové plochy, pri ktorých sa nepočíta s príliš veľkým zaťažením. Ide o dlažbu vyhotovenú z betónu, ktorá pokladá do drenážnej drviny. Zatrávňovacia dlažba je koncipovaná tak, aby sa v jej medzerách darilo trávnatej zmesi, ktorá sa po výsadbe pomerne rýchlo rozrastie. Celá plocha bude teda nielen dostatočne pevná, ale hodí sa aj do prírodného prostredia. 

V prípade stavby príjazdovej cesty je zaujímavou možnosťou umiestniť dlažbu iba v miestach, cez ktoré budú prechádzať pneumatiky vozidla. Naopak, ak chcete zatrávňovaciu dlažbu použiť na parkovanie, odporúčame kvôli dlhodobému pôsobeniu záťaže pokládku dlažby na celej parkovacej ploche. 

 

Betónová zámková dlažba

Zámková dlažba z betónu je na tvorbu príjazdových ciest a parkovísk doslova už „evergreenom“. Ide o presne spracované tvarovky, ktoré do seba navzájom zapadajú a vytvoria tak dostatočne pevnú a súdržnú plochu. Pri výbere si iba ustrážte kvalitu jednotlivých dlaždíc, aby ste mali istotu, že budú do seba bez problémov zapadať. 

Vďaka tomu, že jednotlivé betónové dlaždice do seba zapadajú a sú v tesnej blízkosti, vytvárajú súvislú plochu, ktorá je schopná odolávať aj veľmi veľkej záťaži. Vybrať si môžete z rôznych farebných vyhotovení, pričom k dispozícii sú aj dlaždice so skosenou a ostrou hranou. Vhodnejší stavebný materiál na tvorbu príjazdových ciest a parkovísk by ste hľadali len ťažko, a to aj v tom prípade, ak požadujete odolnosť voči sústavnej a veľkej záťaži. 


Tri tipy na záver

Na záver sme si pre vás pripravili ešte tri tipy, ktoré vám pri výbere určite pomôžu. Tým prvým je, aby ste si pred výberom vždy dobre rozmysleli farebnosť povrchu. Vo všeobecnosti môžeme odporučiť skôr tmavšie sfarbené dlaždice, ideálne tmavosivé, na ktorých bude menej vidno odtlačky pneumatík a iné nečistoty. 

Druhý tip, ktorý pre vás máme pripravený sa týka ošetrovania a údržby. Myslite na to, že čím väčšej premávke bude vystavená vaša príjazdová cestička, tým viac sa bude potrebné venovať jej údržbe a čisteniu. Všetko si ale môžete uľahčiť, ak použijete špeciálnu impregnáciu na betónovú dlažbu, ktorá zvýši jej odolnosť voči externým vplyvom a zároveň vám uľahčí čistenie akýchkoľvek nečistôt. 

Naša posledná rada sa týka doplnkov, ktoré vám uľahčia využívanie príjazdovej cesty a parkovacieho miesta. V závislosti od konkrétnych podmienok a vašich potrieb môžete spevnenú plochu vylepšiť o cestný obrubník, prípadne o nájazdový obrubník, ktorý účinne eliminuje riziko poškodenia vozidla. 

Dodajme, že vďaka širokému výberu rôznych farieb, materiálov a vyhotovení môže byť príjazdová cestička alebo parkovisko pri vašom dome nielen praktickým doplnkom, ale aj vyjadrením vašej kreativity.

Go to Top