20 septembra, 2022

Ako správne osadiť obrubník?

Betónové obrubníky sú dôležitou súčasťou prakticky všetkých druhov spevnených plôch. Spĺňajú pritom viaceré funkcie, od estetickej, kedy oddeľujú vydláždenú plochu od okolitého priestoru, až po praktickú, kedy zabraňujú horizontálnemu posunu položenej dlažby, prípadne jej nadmernému znečisteniu od priľahlého záhonu alebo zelene. Spevnené plochy bez obrubníkov vo väčšine prípadov nie sú kompletné a preto by ste mali venovať pozornosť nielen ich samotnému výberu, ale aj osadeniu. Poradíme, ako na to. 

 

Často prehliadaný, no veľmi dôležitý

Tvrdenie, že obrubníky nájdete doslova na každom kroku nie je vôbec prehnané. Len si spomeňte, kde všade na ne môžete naraziť a nebodaj o nejaký obrubník aj zakopnúť. Tvoria nevyhnutný doplnok k spevneným plochám na záhradách, v mestských parkoch, pri cestách, pri parkoviskách a chodníkoch či v bezprostrednej blízkosti rodinných domov. Potrebné sú napríklad pri zámkovej dlažbe, pretože napomáhajú vytvárať omnoho pevnejšiu plochu schopnú odolávať aj vysokej záťaži. V prípade, že plánujete výstavbu cestičky či inej spevnenej plochy a vyberáte si vhodnú dlažbu, určite nezabudnite ani na obrubník. 

V ponuke nájdete viaceré typy obrubníkov. Vo všeobecnosti sú však práve betónové obrubníky veľmi obľúbenou voľbou pre svoju trvácnosť a vysokú odolnosť. Rovnako aj betónové obrubníky sú k dispozícii v rôznych vyhotoveniach, čo v praxi znamená, že máte nielen jednoduchší výber, ale betónový obrubník bude aj lepšie pasovať do okolia. 

 

Vybrať si teda môžete napríklad klasický parkový obrubník z betónu, kde je styk jednotlivých kusov riešený systémom „perodrážka“, záhradný obrubník, dekoratívny palisádový obrubník alebo môžete uprednostniť betónové palisády. K výberu máme pre vás ešte dva užitočné tipy. V prvom rade sa nezabudnite orientovať najmä podľa rozmerov, obrubníky do okolia parkovacích miestpojazdových plôch by mali byť širšie (až okolo 8 cm), pričom v prípade obrubníkov do záhrady či k terasám pokojne môžete zvoliť užšie a kratšie varianty. V druhom rade obrubník vyberajte podľa budúceho využitiaočakávanej záťaže spevnenej plochy.

Nech už si ale vyberiete akýkoľvek betónový obrubník, to najdôležitejšie je jeho osadenie. Iba tak bude totiž spevnená plocha za pomoci obrubníkov spĺňať svoju funkciu a robiť vám radosť. 

 

Ideme osadiť obrubník – ako na to? 

Ak sa ideme pustiť do výstavby spevnených plôch, tak najskôr treba začať s osádzaním obrubníkov. Samotný proces nie je príliš zložitý a tí zručnejší ho určite zvládnu aj svojpomocne. Na strane druhej, treba si dávať pozor na dodržanie jednotlivých krokov osádzania a nič nepodceniť, pretože nesprávne osadený obrubník môže byť v budúcnosti zdrojom mnohých problémov. Taktiež nezabudnite ani na hmotnosť jednotlivých blokov. Tá môže dosahovať až desiatky kilogramov, takže manipulácia s nimi rozhodne nebude jednoduchá. Jeden pár rúk na pomoc navyše sa vám teda určite zíde.

Správne vymeranie a výkop

Prvým krokom by malo byť dôkladné vymeranierealizácia výkopu v závislosti od rozmerov obrubníka, resp. celej spevnenej plochy.

Ako osadiť obrubník

 Pred samotným osádzaním obrubníkov si overte priamo na stavbe skladobné rozmery dlažieb vyskladaním niekoľkých prvkov, vrátane odporúčaných škár. Tento krok je veľmi dôležitý pre úplné vyplnenie priestoru dlažbou, a aby nebolo nutné dodatočné dorezávanie alebo doštiepavanie dlažby na ploche. Ak už máte vymeranie za sebou, pustite sa do výkopu, pričom nezabudnite na správnu hĺbku, aby ste vytvorili dostatočne vysoké štrkové lôžko. 

Následne pôvodný terén dobre zhutnite.

 

Sypanie štrkovej drviny

Do vykopaného priestoru je potrebné vsypať dostatok drveného štrku, vo všeobecnosti sa odporúča, aby mal podkladový štrk výšku približne 5-10 cm. Samozrejme, táto výška vždy závisí od konkrétnych podmienok. Štrkové lôžko by malo byť zároveň dostatočne zvlhčené a zhutnené. 

 

Zhotovenie betónového lôžka

Betónové lôžko sa zhotovuje z tzv. suchého betónu, v prípade plôch, pri ktorých sa vyžaduje väčšia nosnosť sa odporúča zhotovenie betónového lôžka z vlhkej zmesi hrubej cca 15-20 cm. Trieda použitého betónu má byť aspoň C16/20. Táto hrúbka slúži na prenos zaťaženia pôsobiaceho pri realizácii, ako aj pri samotnej prevádzke. Konzistencia betónovej zmesi nesmie byť riedka, môže to spôsobiť problémy pri osádzaní obrubníkov, kvôli svojej váhe by sa mohli zaboriť do betónu alebo prevaliť!

Ako osadiť obrubník

 

Ukladanie betónových obrubníkov

Bezprostredne po vytvorení lôžka zo suchého betónu môžete začať s ukladaním betónových obrubníkov. Jednotlivé bloky obrubníkov je pritom vhodné poklepať gumeným kladivom. Počas osádzania obrubníkov odporúčame stále kontrolovať výšku jednotlivých blokov, na čo môžete využiť aj obyčajný motúzik.

Ako osadiť obrubník 

Dajte si tiež pozor, aby ste medzi obrubníkmi nechali medzery kvôli škárovaniu. Šírka škáry by mala byť 3-5 mm. Vzniknuté škáry nevyplňujeme. Ak budete škáry vypĺňať cementovou maltou, musí mať škára šírku cca 10 mm. Viditeľnú škáru po celej dĺžke prehĺbte o 5 mm!

Na záver nezabudnite ani na bočné podopretie obrubníka, ktorý zhotovte z 10 cm hrubej betónovej vrstvy.

Ako osadiť obrubník

 

Ak ešte stále váhate nad tým, aký obrubník si vybrať, využiť môžete aj naše projekčné služby, ktoré vám pomôžu získať lepšiu predstavu o vašom zamýšľanom projekte.

Go to Top